5 پیش بینی برای وضعیت هوش مصنوعی در سال 2019

هوش مصنوعی-مشخصا یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق-در سال 2018 حضور همه جانبه ای داشت و در 12 ماه آینده هم مطمئنا سروصدای آن کم نخواهد شد. البته مثل تکنولوژی های نوین دیگر-همچون برق، اینترنت و دیگر موارد-هوش مصنوعی هم در نهایت به یک پدیده عادی بدل می گردد ولی حداقل در سال آینده باید انتظار ایجاد سروصدای زیادی را در این حوزه داشته باشیم.

5 پیش بینی برای وضعیت هوش مصنوعی در سال 2019

هوش مصنوعی در مسیری حرکت می نماید که دیگر نه تنها ماشین ها کارهای فیزیکی را انجام می دهند، بلکه این ماشین ها قادر به انجام کارهایی مانند برنامه ریزی، معین استراتژی و موارد مشابه خواهند بود. برخی از افراد می گویند این روند منجر به پدیدار شدن یک نوع آرمان شهر می گردد ولی افرادی که دیدگاه بدبینانه ای دارند، اعتقاد دارند این روند منجر به بیکاری های گسترده و به هم خوردن نظم اجتماعی می گردد. با توجه به این مسائل و قضایا، در این مطلب می خواهیم 5 پیش بینی برای وضعیت هوش مصنوعی در سال 2019 مطرح کنیم.

نقش فزاینده هوش مصنوعی در سیاست بین المللی

در سال 2018، شاهد درگیری های تجاری زیادی بین دو ابرقدرت در زمینه هوش مصنوعی یعنی آمریکا و چین بودیم. هواوی اعلام نمود که به جای همکاری با شرکت های آمریکایی برای توسعه چیپ های هوش مصنوعی، می خواهد در این زمینه کاملا مستقل گردد. در همین زمینه باید به خبرهای مربوط به توسعه موتور جستجو سانسور شده در چین توسط گوگل اشاره کنیم که اعتراض های زیادی ایجاد کرد.

با توجه به این روندها، باید بگوییم که خطر بهره گیری از تکنولوژی های هوش مصنوعی توسط رژیم های مستبد برای محدود کردن آزادی و حقوقی مانند آزادی بیان و حفظ حریم خصوصی، بیشتر از گذشته شده است. دوما، افزایش این تنش ها باعث می گردد که سازمان های فعال در این زمینه، کمتر از گذشته پیشرفت های اجرا شده را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و این امر منجر به کاهش سرعت پیشرفت در این حوزه می گردد.

حرکت به سمت هوش مصنوعی شفاف

برای بهره گیری از تمام پتانسیل های هوش مصنوعی، باید این تکنولوژی بتواند اعتماد کاربران را جلب کند. به همین خاطر باید بدانیم که این تکنولوژی می خواهد با داده های ما چکار کند و زمانی که این تصمیم ها در زندگی ما تاثیرگذار است، باید بدانیم این تصمیم ها چگونه اتخاذ می شوند. چنین کاری اصلا آسان نیست زیرا عملکرد درونی چنین سیستم هایی را به راحتی نمی توان توضیح داد. در سال 2019، احتمالا شاهد شفافیت در سیستم های هوش مصنوعی خواهیم بود. به عنوان مثال، شرکت IBM از از سیستمی رونمایی نموده که از لحاظ تئوری می تواند نحوه عملکرد هوش مصنوعی را برای اتخاذ تصمیم ها توضیح دهد.

همچنین در اروپا با بهره گیری از قانون مربوط به محافظت از داده های شهروندان، این افراد در مقابل تصمیم های گرفته شده توسط ماشین ها که تاثیر مهمی در زندگی ها آن ها دارد، محافظت می شوند. اگرچه هنوز چنین مباحثی چندان مطرح نمی گردد، ولی احتمالا در سال 2019 شرکت ها بیش از پیش به سمت چنین چیزی حرکت می نمایند.

چگونه کد یک نوجوان منجر به خلق نقاشی 432 هزار دلاری شد

نفوذ بیشتر هوش مصنوعی در کسب وکارهای مختلف

در سال 2018، بسیاری از کمپانی ها به قابلیت ها و محدودیت های هوش مصنوعی پی بردند. حالا بسیاری از کمپانی ها بعد از جمع آوری داده های موردنظر خود، آماده بهره گیری گسترده از این تکنولوژی هستند. در بخش مالی، در حال حاضر الگوریتم های یادگیری ماشینی به سرعت تراکنش های اجرا شده را مورد آنالیز قرار می دهند و فروشگاه های اینترنتی هم با بهره گیری از آن، بهتر از گذشته می توانند محصولات مطابق سلیقه کاربر را پیشنهاد دهند. کارخانه ها با بهره گیری از این فناوری، می توانند زمان خرابی دستگاه های خود را تخمین بزنند.

در بخش های مربوط به منابع انسانی و استخدام و اخراج کارکنان، هوش مصنوعی بیشتر از قبل به کار گرفته خواهد شد. با همه گیر شدن الگوریتم های یادگیری ماشینی، حتی کسب وکارهای کوچک هم به بهره گیری از داده های دریافتی روی می آورند تا بتوانند بهترین خدمات را ارائه نمایند و از این راه درآمدشان بیشتر گردد.

ایجاد شغل های بیشتر به لطف هوش مصنوعی

همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم، هنوز نمی دانیم که در بلندمدت، هوش مصنوعی نظم اجتماعی را به هم می زند یا یک آرمان شهر بدون شغل همراه با درآمد خوب (یا آینده ای واقع بینانه تر) را به ارمغان می آورد. اما حداقل در سال آینده، این تکنولوژی چندان مشکل زا نخواهد بود. طبق آنالیز های اجرا شده، تا انتها سال 2019، شغل های ایجاد شده توسط هوش مصنوعی بیشتر از شغل هایی است که به خاطر وجود آن از بین می رود. این یعنی مشاغل فنی مربوط به این حوزه افزایش می یابد تا بتوانند نفرات را با بهره گیری از آن آشنا نمایند و در نهایت به عنوان مسئول پشتیبانی و توسعه آن انجام وظیفه نمایند. در هر صورت باید بگوییم که شغل های مربوط به انجام کارهای روتین و معمولی در خطر هستند ولی آینده کارهای تخصصی تر تا حد زیادی روشن است.

مفیدتر شدن دستیارهای دیجیتالی

به لطف دستیارهای دیجیتالی مانند گوگل اسیستنت و الکسا آمازون، این تکنولوژی به خانه های بسیاری از کاربران راه پیدا نموده است. در سال 2019، قابلیت های این دستیارهای دیجتالی بهبود می یابد و تعداد بیشتری از کاربران برای انجام کارهای خود به آن ها تکیه می نمایند. در حال حاضر مصاحبه با دستیارهای دیجیتالی چندان مانند مکالمات طبیعی نیست اما در سال 2019 طبیعی تر از گذشته می توانیم با دستیارهای دیجیتالی صحبت کنیم و آن ها هم قادر به انجام کارهای بیشتر خواهند بود.

آینده مشاغل در دوران سیطره هوش مصنوعی

منبع: Forbes

منبع: دیجیکالا مگ

به "5 پیش بینی برای وضعیت هوش مصنوعی در سال 2019" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 پیش بینی برای وضعیت هوش مصنوعی در سال 2019"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید